Aga, et nüüd veidikenegi ebavõrdsust püüda vähendada, siis räägin meie Saarast ka, kes tänaseks on juba
Käputamisest sai peagi enda püsti tõmbamine ja siis vaikselt toe najal kõndimine. Seda ta hakkas juba enne 9-kuuseks saamist tegema. Meil on beebide käimistugi, mida ta edukalt lükkas aga piisas ka täiesti diivanist, kapist, toolist, emme dressipükstest või muust käepärasest kinni hoidmisest. Järgmine saavutus oli diivani ja voodi peale ise ronimine. See on siiani üsna ohtlik, sest mingi aeg õppis ta ka voodilt õiget pidi ise alla tulemise, kuid ta siiski ei taju voodi äärt, ega ohtu sealt alla kukkuda nii, et nüüd on jälle rohkem vaja silma peal hoida.
Muudest pisikestest oskustest võib mainida, et Saara oskab näiteks näpuga näidata, lehvitada, pliiatsit mingit moodi käes hoida, lusikaga kausist söömist imiteerida.
Kõne areng on selline täiesti tavaline olnud. Esimene sõna oli "aitäh". Ma kahjuks ei mäletagi kuna see täpselt oli (musterema, I know) ja beebiraamatut ei viitsi ka praegu otsima minna aga paar kuud on ta küll juba aitähhitanud. Siis tuli "anna" ja "emme". Vahepeal tundus meile, et ta ütleb ka õekese nime "Lale" või"Ale" või kuidagi nii aga nüüd kuuleb seda väga harva. Sama asi ka "terega". Kui küsida Saara käest, et "Kus lamp on?" Siis ta vaatab lakke lambi poole, näitab näpuga ja teeb ise veel imestunud nägu ja häält "oooo".
Üldiselt on tal praegu selline emmesse-kiindunud periood. Vahel lähen korraks teise tuppa midagi viima/tooma ja nii kui silmapiirilt kaon, hakkab ta mulle halisedes järgi käputama. Kui ta näeb mind välisuksest lahkumas, siis on ka hädakisa lahti. Rattahull räägib, et kui ma kodust ära olen, siis ta ka mingi aeg hakkab mööda tube käima ja "emmetama". Ja vahel tuleb lihtsalt mu juurde, haarab püksisäärtest kinni, tuleb püsti ja vaatab mind anuva näoga ja haliseb, et ma ta sülle võtaks. Viimasel ajal olen täheldanud ka mõningast armukadedust. See, et Liisu vahepeal on Saara peale armukade, oli ette teada aga nüüd on mõnikord nii, et kui Liisu mulle sülle poeb, siis hakkab Saara undama ja Liisut togima ja ise sülle ronima. See emme süles koht on ikka kõige parem.
Söömisega on meil üldjuhul rist ja viletsus. Eriti hea isu tal pole ja mingi aeg läheb ikka vehkimiseks ja keerutamiseks ja toolil püsti ronimiseks ja laua peale ronimiseks. Veidi annab teda meelitada kamapallide, viinamarjade või beebiküpsistega. Seni kuni ta neid nosib, õnnestub mul kõrvalt lusikas suhu pista. Need tuubis püreed ka meeldisid talle vahepeal ja sõi hästi magusat püreed sealt aga mingi hetk ei sobinud enam need ka. Praegu on veel lisandunud see häda ka, et Liisu ja Saara söövad korraga ja siis Saara näeb Liisu sööki ja hakkab undama ja küünitama end selle poole ja siis seda sööki ei taha, mis ma talle sisse üritan sööta. Selline tunne, et varsti tahabki ta ainult meie sööki aga kõike päris veel ei või. Ka Liisu pole kõige suurema isuga ja hakkab vahepeal Saara järgi hoopis lollitama ja siis mul läheb närv eriti mustaks, sest ma üldse ei kannata mingit söögiga lollitamist ja toiduplekid heledal tapeedil ja põrandal eriti ei rõõmusta.
Siia otsa kohe ka potitamise teema. Eriti hoolega ma teda ei potita. Esimese kaka tegi Saara potti viie kuuselt ja seda täitsa praktilistel põhjustel. Olin talle enne ööund just uue mähkme pannud, kui mulle tundus, et ta hakkab kakat punnitama. Et mitte värskelt pandud mähet raisku lasta, panin ta kähku potile ja sinna see ports tuligi. Peale seda hakkasingi ära nägema seda punnitamist ja kakad saavad suures osas potti. Pissiga on nii kuidas juhtub ja kuidas panna viitsin. Üldiselt väga ei viitsi. Liisuga sai selles vanuses ikka rohkem trallitatud selle potitamisega aga nüüd ma tean, et see kõik on lihtsalt enesele lisa-mässamise tekitamine ja mingit imelist potil käimist enne ei teki, kui pidamine natuke pikemaks läheb ja ise ka osatakse juba hädast märku anda. Ja siis võib see potil käimine nagu üle öö tulla. Vähemalt Liisuga läks küll suhteliselt lihtsalt.
Kuna Liisul tulid hambad alles peale aastaseks saamist, siis ei oodanud ma eriti innukalt ka Saara hambaid. Aga üllatus üllatus, ühel päeval oli kümne kuusel Saaral üks alumine hammas suus ja nädal hiljem ka teine.
Magamisega oli nii, et üldiselt ärkas ta ikka kaks-kolm korda öö jooksul koguaeg ja teinekord isegi rohkemgi ja ma kartsin, et need ööd nii pea lihtsamaks ei lähe. Aga täpselt kümne kuuseks saades hakkas Saara terved ööd magama. Mõnikord küll vastu hommikut virgub, kuid magab ilusti edasi. Nii, et varsti võtame plaani lapsed ühte tuppa magama panna.
Siia loetelu lõppu jääb aga viimane saavutus. Üheteist-kuune Saara kõnnib! Ma ei oleks osanud seda nii vara oodata. Oma esimesed kolm sammu tegi ta kümme päeva enne 11-kuuseks saamist. Nädal hiljem tuli neid samme umbes seitse ja veel nädal hiljem kõndis Saara juba pool tuba iseseisvalt. Muidugi ta ikka potsatab pepu peale, kui midagi jala alla jääb või kiirus väga suureks läheb. Aga samas oskab ta edukalt kükitada ja püsti tõusta, maast asju võtta ja neid kõndimise ajal käes hoida ning veidi ka juba suunda muuta kõndimise käigus.
Tuli nüüd natuke selline pudru-ja-kapsad postitus aga ma tahtsin kõik kirja panna. Igal juhul on Saara hästi armas ja rõõmus laps, kellel on vahel nii kaval pilk ees, kes toimetab vahel uskumatuid asju teha ja on paljudes asjades oma suuremale õele väga sarnane. Ja järgmisel kuul saame juba Saara esimest sünnipäeva tähistada. Me oleme juba terve aasta neljakesi olnud! Saara beebi-aasta saab läbi ja hakkab marakrattide aeg. Ja nii see elu käib...
XOXX
1 arvamust:
Oli väga vahva lugemine :) Jõudu ja jaksu teile! Nende kahe marakrattiga kulub see ära, aga võin lohutada, et kahe aasta pärast ja pisut peale läheb kergemaks.
Postita kommentaar